14 Şubat 2015 Cumartesi

Sporcu, Atletik Köpekler...

    Birçok köpek tarih boyunca acımasız kabul edilebilecek spor karşılaşmalarında kullanılmıştır. Örneğin Roma Dönemi içinde köpeklerle, ayıları ya da boğaları dövüştürmek oldukça popüler bir etkinlik haline gelmişti.
    Bu acımasız etkinlik batıda 14. yüzyılın sonuna dek sürmüştür. Şimdiki zamanlarda ise, insanların büyük bölümü köpek dövüşlerini izlemekten keyif alarak bu tarz aykırı etkinlikler için özel köpekler yetiştirmeye devam etmektedir. Ya da yine bir köpek topluluğunun bir porsuğa veya onun gibi ufak bir hayvana saldırarak parçalayışlarını izleyerek bu acımasız olaydan zevk alıp, bunun üzerine bahisler düzenlemektedirler. Çoğu ülkede yasak olan bu etkinlikler, illegal olarak yürütülmektedir.
    Bir diğer spor konusu ise köpekler her zaman birbirleriyle yarışmaktan hoşlanmaktadırlar ve bunu odaklayarak yapılabilecek birçok acımasız ve zalimce olmayan spor dalı bulunmaktadır. Çok fazla sayıda farklı tazı cinslerinin geliştirilme sebepleri, tavşan gibi hayvanları koşarken kovalamak nedenlidir. Geçmişte doğancılık olarak isimlendirilen kuş avında, tazıların yırtıcı av kuşları ile birlikte kullanılması yaygındı. Kuzey Afrika da ve Asya da Saluki ve Afgan Tazısı ceylan kovalamakta kullanılan cinslerdi. Günümüzdeki köpek yarışlarında ise, özel olarak geliştirilmiş tazı ırkları, mekanik bir tavşanı kovalayarak yarışmaktadırlar. Yarış esnasında çok heyecanlanan köpeklerin birbirlerini ısırmaması için her birine ağızlık takılmaktadır. İngiliz Tazıları ve Whippet Tazıları, dünyanın çeşitli bölgelerinde stadyumlarda gerçekleştirilen köpek yarışlarında favori bir numaralı koşucular sınıfındadır.
    Eski yıllarda tavşanları kovalayarak, iz sürerek yapılan avcılık belki de köpek yarışlarının temelini oluşturmuş en eski sporlardan biridir. Kuzey Kutbunda yüzlerce yıldır kızak çekmek için köpekler yetiştirilmiş ve kullanılmıştır. O köpeklerin yerini günümüz teknolojisi sayesinde kar araçları almış olsa da; son yıllarda uzun mesafeli kıza yarışları yapılarak sporun popülaritesi artmış özellikle Amerika Alaska Eyaleti nde Eskimo Köpekleri de yine rağbet görmeye başlamışlardır.
    Borzoy Cinsi Tazıların asıl yurtları Rusyadır. Geçmiş zamanlarda Rus soyluları tarafından kurt kovalamada ve avlamada kullanıldığı için isimlerine Rus Kurt Tazısı denilmektedir. Nispeten daha güney kesimlerde yaşayan Saluki Cinsi gibi uzun bacaklı tazılar  ile Kuli cinsi uzun tüylü yerel cinsler,n çiftleştirilmesi ile elde edildiği düşünülen Borzoy Tazısı, Rus çarlarının ellerinden geldiğince soylu ve güzel görünüşlü bir ırk yaratma isteğinin sonucudur.
    Saluki cinsi tazılar bilinen en eski tazı soylarından biridir. Eski Mısır firavunlarının mezarlarında, resimlerine rastlanmıştır. Arap halkları yüzlerce, binlerce yıl boyunca, özel olarak yetiştirilmiş Saluki Tazılarını doğanlarla beraber toy gibi iri kuşları avlamada ve ceylanları izlemede kullanmışlardır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder