23 Şubat 2015 Pazartesi

Puhu Kuşları...

    Çoğu kişinin uğursuz diye adlandırdığı Baykuşgiller familyasının güzel mi güzel bir cinsi Puhu Kuşları. Birçok türü bulunmakta, Baykuşlar bilgeliği simgelemektedir. Çoğu fantastik filmde ya da çizgi filmde bile hemen Baykuşu profesör yaparlar ayrıca Mimar Sinan Üniversitesi de Baykuş simgesini iki anlama dayanarak kullanıp, logosu yapmıştır. Birinci anlam Eski Yunandaki birlik anlamına gelmesi, ikincisi ise Eski Mısırda sanatı simgelemesi yüzünden olabilir.
    Puhu Kuşları aynı zamanda Kızılderili kabilelerin hayatında da kutsal sayılmış ve önemli rol oynamış canlılardır. Bir güvercinin sert ve kalıp gibi tüyleri yerine, bir civcivinki gibi yumuşacık dokunulası tüyleri vardır. Hatta kuşlar familyasının kaplanı denilebileceği gibi gecelerin prensi de takılabilecek lakapları arasındadır.
    İri ve turuncu gözleri bazı cins İran Kedilerinin gözlerine çok benzemektedir. Gündüz görüşleri hiç iyi değildir ancak gece görüşleri, gece avlanmalarına uygun şekilde yaratılmıştır. En iri Puhu cinsi Bayağı Puhu Kuşudur. Bu kuş, sabahları bir güvercinin kadar hatta nispeten daha az görüş kalitesi, gece ise bir insandan 3 kat daha iyi görüş yetisine sahip olur. Bu iri kuşların kanat açıklığı 2 metreyi bulduğu için uçarken çok heybetli görünürler. Erkek Puhular dişilerini ve yavrularını beslemekle görevlidirler. Bayağı Puhularda uzun kulak tutam tüyleri bulunur. Bu erkeklerde daha uzundur. Ötüş seslerinden Puhu kuşlarının cinsiyet ayırımı yapılabilir. Dişileri tiz ses tonunda "uh hu" şeklinde öterken erkekler daha kalın tonda "ooh hu" şeklinde öterler. Göç eden yapıları olmayan Puhu Kuşları, avlandıkları besinler çevrelerinde azalsa dahi, yiyecek türlerinde değişikliğe giderler ancak göç etmezler. Kayalık ve uçurum kenarları alanlara yuvalarını yapmayı severler.
    Bir başka örnek olarak verilebilecek Puhu Kuşu cinsi ise Amerikan Puhusudur bu da yine iri bir cinstir. Özellikle dişiler erkeklere nispeten daha irilerdir. Fakat Bayağı Puhu daha büyüktür bazı zamanlar küçük geyik yavrularını da avladıkları görülmüştür, ancak Amerikan Puhuları genellikle tavşan ve orta boylu memelileri avlarlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder