6 Temmuz 2015 Pazartesi

Denizanaları ile Ünlü Ülke / Jellyfishes are very famous in Pacific


Pasifik te Palau İsimli Bir Ülke
     Palau isimli ülke Pasifik in kalbinde yer alan ismi pek duyulmamış kendi halinde bir yer. Palau 250 civarında adadan oluşuyor ama burayı oldukça ilginç kılan 21 bin insan nüfusunun yanı sıra tahmin edilemeyecek kadar çok sayıda denizanasının bulunması.


Denizanalarının Gölü
    Yaklaşık olarak 60 dönüm civarı bir tuzlu su gölüne sahip Palau bu göl sayesinde dünyaya ismini duyurmuş durumda. Çünkü bu gölde milyonlarca denizanası yaşıyor. Ve dünyanın çeşitli yerlerinden  profesyonel dalış meraklıları buraya denizanaları ile yüzmek için geliyor. Şahsen benim için görmesi dahi ürkütücü olan bir görüntü ama oldukça da ilginçler.
    Fotoğraflardaki dalgıç Wendy Capili nin denizanaları ile yüzdüğü ürkütücü ve ilgi çekici anlara tanık olabilirsiniz.


Dünyadaki Nadir Tuzlu Su Göllerinden Biri
    Dünyada nadir olarak tanık olunabilecek bu tuzlu su gölü, Pasifik Okyanusu suyunu kullandığı için oluşuyor. Ancak vahşi yaşama dair dışarıdan pek fazla darbe almayıp korunduğu için denizanaları bu gölde kendi hallerinde üreyebiliyorlar.


    Göldeki denizanalarının zehirli iğneleri yok sadece çok hassas ciltli kişilere dokunduğunda çok az yanma hissi yaratıyor, bu denli zararsız olmalarının nedeni ise; 12,500 yıl civarı burada kapalı bir yerde izole olmuş olarak yaşamaları ve savunma sistemine gerek duyacak türde zararlı canlı ile karşılaşmadıkları için bu sistemleri körleşecek kadar yok olarak evrilmiş.
    Göle dalgıç giysisi ve tüp kullanarak dalamıyorsunuz çünkü, 15 derinliğin altını hidrojen sülfat ve bakterilerin sardığı tehlikeli bir tabaka oluşturuyor.


Milyonlarca Denizanası
   Gölde yaşayan denizanaları iki cinse ayrıllıyor; Ay Denizanası ve Altın Denizanası bu iki farklı türde günün belirli saatlerinde beslenmek ve ihtiyaçları olan nitrojeni alabilmek için yüzüye akın ediyorlar. İşte bu yüzeye ulaşma telaşı gün ışığının suda kırılıp denizanalarının üzerine vurmasıyla birleşince, ortaya çok fantastik fotoğraf kareleri çıkabiliyor.
    Denizanalarının yoğun olduğu yere ulaşabilmek için gölün inişli çıkışlı kısımlarından geçmeniz gereken zor bir yolunuz var.
    Ne dersiniz? Denizanaları ile dolup taşan bir göle dalgıç giysiniz olmadan sadece şnorkelle dalmak ister miydiniz?


Jellyfishes are very famous in Pacific
Located on an uninhabited rock island off the coast of Koror in Palau, Jellyfish Lake is one of 70 saltwater lakes on this South Pacific archipelago that were once connected to the ocean, but are now cut off.
The isolated lakes became the perfect setting for a jellyfish explosion, which some speculate were trapped in the lake 12,000 years ago after a rise in sea levels post-Ice Age. Feeding on quick-growing algae and with no predators to keep them in check, the jellyfish now completely pack the small lake. Though the jellyfish do have stingers, they are too small to be felt by humans.
Swimming in the lake is safe and permitted, but scuba diving is not as it may disturb the ecosystem. Also, you will want to stay away from the dangerous layer of hydrogen sulfide that hovers between 15 and 20 meters deep.
During the day, the jellyfish migrate from one side of the lake to the other to follow the path of the sun, which feeds the algae they survive on. 
Resource: Here

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder