27 Temmuz 2015 Pazartesi

Kaplanların Özellikleri / Properties of Tigers


Kaplanların Özellikleri
    Gazaldan file kadar, büyük küçük bütün otobur hayvanları avlamakla beslenen vahşi kaplanlar, Asya kıtasında, batıda İran ile doğuda Çin' e kadar olan topraklarda yaşar. Kaplanların yurdu tropikal ormanlar, savanalar ve sık ormanlardır.

    Orta boyda bir kaplan iki yüz kilo ağırlığındadır ve pençesi, bir mandanın bel kemiğini bir vuruşta kırıp hayvanı öldürebilecek kadar kuvvetlidir. Kaplanlar pusuya yatarak avlanmayı tercih ederler: Bir ağacın alçak dallarına çıkarak ya da yüksek otların ardına saklamarak, su içmeye gelecek hayvanların yolunu gözlerler. Avını görünce bazen beş veya altı metre yüksekten atlayıp birden hayvanın üzerine çullanır ve öldürür.

    Fakat çok tembel olduğundan, kaçırdığı avın peşine asla düşmez, bir diğerini bekler. Üstelik, karnı aç olmasa bile karşısına çıkan hayvanları parçalayıp bırakır. Kaplanlar insanlar içinde tehlikelidir, özelikle ormandaki genç ve çevik hayvanları avlayamayacak kadar yaşlanınca... O zaman ormandan ayrılıp köylerin yakınında pusuya yatar ve tek başına dolaşmaya çıkmış dikkatsiz kişiler için felaketi hazırlar...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder