21 Temmuz 2015 Salı

Vahşi Doğanın Asil Duruşlu Aslanları...


    Vahşi doğanın asil duruşlu kralları aslanlar, gerek duruşlarıyla, gerekse hayat tarzlarıyla gerçekten isimlerinin hakkını veren canlılardır...
    Yavrularıyla oynayan bu yumuşak huylu, müşfik aile babası, bir yandan da avını tek vuruşta yere serecek kadar kuvvetlidir. Aslan özellikle Afrika' nın bozkırlarında yaşar ve gazallarla, zebraları avlayarak karınlarını doyururlar.


    Aslına bakarsanız aslan, gerçekte denildiği gibi ne ormanların kralıdır, ne de çöllerin bu sadece gücünden gelerek yapılmış bir benzetmedir... Ancak avlayacağı hayvanların, yani otçulların yaşadığı savanalarda veya çalılıklarda yerleşebilir. Avlanmasına ve hayatını tehlikeye atmadan dolaşmasına pek elverişli olmayan sık ağaçlı ormanlardan kaçınır. Bütün gününü, gölgede uyuklamak ve kendine çektiği muhteşem ziyafeti tembel tembel sindirmekle geçirir ve gece çıkacağı yeni bir ava hazır olmak için dinlenir.
 

    Gece bastırınca birden canlanır; Çünkü otobur hayvanlar, ormanın seyrek yerlerinde otlamak ve susuzluklarını gidermek için geceleyin saklandıkları sık ağaçlı yerlerden çıkarlar.
Avlanmanın tam vaktidir!
    Avını seçen aslan, kokuyu izleyerek yaklaşır ve genellikle tek bir pençe vuruşuyla hayvanı yere serer. Erkeğinden daha ufak tefek ve yelesiz olan dişi aslan da en az erkeği kadar yırtıcıdır ve avlanmada başroldedir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder