24 Haziran 2016 Cuma

Akciğerli Balık Türleri

Akciğerli Balık Türleri

Kemikli balıklar alt sınıfında yer alan ve tropikal bölgelerde yaşayan tatlı su balıkları. Akciğerleri (bir ya da iki) yemek borusunun dallara ayrılmasından oluşan ve altçenelerinin yapısı, iskeletleri, yüzgeçleri bakımından eski çağlardan kalma özellikler gösteren bu balıklar, Devonyen devrinde ortaya çıkmış ve günümüze kadar pek evrim geçirmemiş "yaşayan fosiller" dir. (Devonyen' de de denizlerde bazı akciğerli balık türleri vardı ama, bu balıklar çok geçmeden tatlı sularda yaşamaya başladılar.)
Akciğerli Balıklar da, karaciğerlerin yanı sıra solungaçlar da bulunur ve çift solunum, biyolojilerinin temelini oluşturur. Afrika, Avustralya ve Güney Amerika' ya dağılmış olan akciğerli balıklardan senegal balıkçı balığının (Protopterus cinsi) tropikal Afrika' da üç türü yaşar.

Senegal Balıkçı Balığı

Senegal balıkçı balığı, 80 cm boyunda, gövdesi uzun, zeytin yeşili renginde bir balıktır, pulları derisinin içinde gizlidir. Orta yüzgeçleri kuyruğunun etrafında bir tek yüzgeç biçiminde birleşir. Uzun, çift yüzgeçleriyse dipten destek almasını sağlar. Yağmur mevsiminde tıpkı yılan balığı gibi küçük göllerde yüzen senegal balıkçı balığı, kuraklık dönemi geldiğinde, başka balıklar suların geri çekilişini izleyerek bulundukları yerlerden ayrılırken çamurun içine dalar; orada ağzıyla kendine bir yuva kazar ve salgıladığı maddeyle oluşturduğu bir kozanın içine kapanır. Bu kozanın içinde akciğeri yardımıyla yaşar ve hava soluyabilmek için, bataklık yüzeyine ulaşan bir çeşit tüp geliştirir.

Barramunda Balığı

Avustralya' da yaşayan Barramunda Balığı (Neoceratodus cinsi), 1.25 metre uzunluğunda, 10 kilo ağırlığına ulaşabilen bir balıktır. Güney Amerika' da yaşayan akciğerli balık türü ise (Karamaru cinsi) senegal balıkçı balığına daha çok benzer.
Akciğerli Balık Türleri gelişimleri esnasında, dış solungaçları bulunmayan bir kurtçuk dönemi geçirirler. Başlıca düşmanları timsahlardır ve yerliler tarafından da avlanabilirler.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder