16 Şubat 2017 Perşembe

Evcil Hayvanlarla Uçuş ve Seyahat

Evcil Hayvanlarla Uçuş ve Seyahat

    Evcil hayvan besleyenler onları ailelerinin bir parçası olarak gördüğü için her yerde yanlarında olsun seyahat ve tatillerin de bile sevgili pati dostları onlarla gelsin isterler. Çünkü siz işteyken dahi onların evde ne durumda olduklarını fazlasıyla merak edip, endişe edebiliyorsunuz. Sevgili tüylü dostlarımızı tabiki uzun mesafeli yolculuklarda evde bırakmak olmaz, onlarla çıkacağınız yolculuğa biraz daha farklı şekillerde hazırlanmanız gerekebilir.

Hayvanlar Uçakta Nasıl Seyahat Eder?

    Evcil hayvanlar uçakta kabinde, yük kargosunda ve bagajda olmak üzere üç şekilde seyahat edebiliyorlar.

    Eğer havayolu şirketiniz için de uygunsa sizin için uçuş kabininde koltuğun altına yerleştirilmiş bir taşıyıcı ile pati dostunuzla seyahat edebilirsiniz.
    Fakat refakatçisi olmayan ya da büyük cins evcil kedi, köpekler ancak yük kargosu kısmında seyahat edebiliyorlar.
    
    Hayvanlar Uçakta Nasıl Seyahat Eder konusuna belki uzun süredir takılmış ve yolculuk, tatil planlarınozo sırf bu yüzden ertelemiş olabilirsiniz. Fakat oldukça risksiz olan bu durumu bir örnekle açıklamak gerekirse; Amerika'da her yıl iki milyondan fazla evcil ve diğer hayvanlar havayolu ile seyahat ediyorlar. Tabiki bu konuda size en uygun, politikası evcil hayvanlara yakın olan havayolu şirketlerini tercih etmenizde yarar var.

Havayolu Şirketi Evcil Hayvan Kuralları

    Sizinle birlikte seyahat edecek evcil hayvanlarınız konusunda havayolu şirketlerinin bazı kuralları bulunuyor. Kedinizin ya da köpeğinizin seyahat edebilmesi için en az sekiz haftalık olması gerekiyor. Kafes içinde olmaları, en az dört saatten daha önce getirilmemeleri, eğer uçuş iki saatin üzerinde olacaksa, yemek ve su ihtiyaçlarının karşılanmaları, en az on günlük sağlık sertifikaları, aşı kartı, kimlik kartı olması, uçuştan en az altı saat önce sıvı mama verilmemesi gerektiği ve üzerinde sizin adınızın, adresinizin yazdığı bir künye bulunması isteniyor.


    Evcil hayvanınızın boyutuna göre, yanınıza da alabilir ya da kargoya da verebilirsiniz. Öncesinde rezervasyon yaptırmanız ve evcil hayvanınızın sağlık, yolculuk belgelerini bulundurmanız önemli. Bu seyahat için de belirli bir ödeme yapıyorsunuz.

Türkiye'de Evcil Hayvan İle Yolculuk

    Peki ülkemizde evcil hayvanı ile seyahat etmek isteyen olursa nasıl oluyor diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ülkemizde bildiğiniz gibi evcil hayvanlara yönelik fazla bir hizmet yok. Fakat pek çok havayolu şirketi uçuş seyahatinde evcil hayvan olarak kedi, köpek ve kuş taşıyor. Saldırgan olabilen ve hamile hayvanlar uçuş için kabul edilmiyor. 
    Ülkeler arası seyahat düşünüyorsanız tabiki pati dostunuz için hayvan pasaportu almalısınız. Hayvan Pasaportları ülkemizde 1 Ekim 2004 tarihinden beri yasal bir zorunluluk haline getirildi. Bu pasaport dışında mavi AB belgesi almanız ve bu belgenin kuduz aşılarının tam olduğunu göstermesi de bir diğer zorunluluk.

Evcil Hayvanlarla Otobüs Seyahati

    Evcil hayvanlarla seyahat konusunda karşılaştığım bir olayı paylaşmak istiyorum; karayolu otobüs yolculuğuna bir bayan kafesteki kuşla binmek istedi, fakat şoför onun sadece bagajda gidebileceğini söyledi. Sebebi ise otobüstekileri rahatsız edebilmesiymiş. Sadece bir tane küçük kuş otobüstekileri nasıl rahatsız edecek bunu anlayamadım. Kadın "bagajda gidemez ölür" diyerek çok üzüldü fakat onu dinlemeyip oraya koydular.  
   Anlaşılan yolu uzundu ben daha önceki bir şehrin terminalinde indiğim için sonuç nasıl oldu bilmiyorum, fakat sahibi kafeste olan kuşun ölmemesi için su koyduysa, kafes devrilip, suyu ve yemi döküldüyse, yani sayılabilecek pek çok sebep var. Ama asıl önemli olan şoförün bakış açısının çirkinliği ve kuş sesinden insanların rahatsız olacağı düşüncesi... Arka koltuğumda oturan son derece şımarık iki çocuk yol boyunca herkesi her şeyden çok rahatsız ettiler ve ben kesinlikle onlar yerine o kuş ile yolculuk yapmayı tercih ederdim...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder