26 Mayıs 2016 Perşembe

Kedi Mırıltısının İnsan Sağlığı Üzerindeki 11 İlginç Etkisi


Kaynak: www.tozlubilgi.com
Kedi Mırıltısının İnsan Sağlığı Üzerindeki 11 İlginç Etkisi ile uzmanlar; kedi beslemenin aslında insanı mutlu ettiğini ve gerek psikolojik, gerekse fizyolojik olarak insan sağlığına katkı sağladığını açıklıyor.

Kedi Mırıltısının İnsan Sağlığı Üzerindeki 11 İlginç Etkisi

Kedi mırıltılarının insanların sağlığı üzerinde oldukça farklı ve ilginç etkileri bulunuyor. Bu etkileri sizler için derledik, bırakın kedileriniz evde özgürce mırıldasın :)

1. Kedi Mırıltısı ve Solunum Güçlüğü Hakkında Yanlış Bilinenler

Kediler hakkında yanlış bilinen bir durumda, kedi tüylerinin solunum hastalıklarına yol açabileceğidir. Bu yanlıştır asıl gerçek ise; kedi mırıltısının solunum güçlüğü semptomlarını azaltıcı özelliğe sahip olduğudur.

2. Kalp Krizi Riskini Azaltmak İçin Kedi Besleyin

Kedi besleyen kişilerde diğerlerine oranla kalp krizi geçirme riski %40 daha az hale geliyor. Çünkü kediler öyle sevimli, komik ve oyuncu hayvanlar ki, evin içinde her daim sizi gülümsetmeyi başarabiliyorlar.

3. Kedi Mırıltısının Fizyolojik Faydaları Vardır

Kedilerin mırıl mırıl dolaşmalarının insanlar üzerinde bir etkisi de, mırıltıların yaydığı ses titreşimlerinim, tendon ve kas sakatlanması gibi durumlarda rahatlatıcı etki sunması.

4. Kedi Mırıltısı ve Kan Basıncı Arasındaki Orantı

Kedi mırıltıları kan basıncını düşürür, dengeler ve sizi streslerden uzaklaştırır.

5. Kediler Sizi Neden Mutlu Eder

Kedi beslemek insanları neden mutlu eder işte bilimsel açıklaması; kedilerin rahat ve huzurlu hissettiklerinde çıkardıkları sesler, insan beyninde hem oksijen, hem de glukoz tüketiminde artış meydana getiriyor. Bunun sonucunda da aynı çikolata yemiş gibi mutlu hissediyor ve olumlu düşünüyorsunuz, bu etkiyi kedi severek daha az kaloriye almaya ne dersiniz :)

6. Kedi Mırlamalarında Fiziksel Bir Etki Daha

Oyuncak sevimliliğindeki bu güzel canlılar insan üzerinde çok güzel etkiler bırakıyor. Kedi mırıltılarının, olası yaraların enfeksiyon kapma ve şişlik risklerini azalttığı da bilimsel olarak kanıtlandı.

7. Kemik Sağlığı İçin en Uygun Ses Titreşimi Kedilerde

Kedi mırıldanmaları 20-50 hz ve 100-200 hz frekansları arasında yer alan ses grubundadır. Ses frekanslarıyla fizyoterapi uygulamaları yapılmaktadır. Kedilerin mırıldanmasındaki bu titreşimler de kemik sağlığının korunmasındaki en uygun ses titreşimleridir.

8. Kedi Mırıltıları Anne Karnındaki Ses Frekansıyla Aynı

Bazen hafif tonlardaki seslerde rahat uyuyabildiğinizi fark etmişsinizdir. Bu insanın doğasında var. Kedi mırıldanmalarının huzur vermesinin ve sakinleştirmesinin sebebi de anne karnındaki ses frekanslarıyla benzer olması ve insana belleğinin derinliklerinde iç güdüsel olarak orayı hatırlatmasıdır.

9. Mutlu Kediler Mırıldar

Özellikle kimsesi olmayanlar neden kedi besler sorusunun en güzel yanıtı budur. Kediler mutlu olunca mırıldarlar ve bu da sizin yalnız olmadığınızı hissetmenizi ve hayata tutunacak güzel ve sevimli bir canlının sizi sevdiğini hissettirir.

10. Mırıl Mırıl Kediler

Hiç kedi sevmem diyenler bile, kedilerle biraz zaman geçirdikten sonra, onlara bağlanıyor ve mutlu olduklarını hissediyor. Buna kedi terapisi diyebiliriz.

11. Kediler Stresi Söküp Alırlar

Stresi azaltmak için ilaç kullanmanıza gerek yok, barınaktan bir kedicik alıp, besleyin onu sevin. Kısa süre sonra dünyanızı nasıl renklendirdiğini ve sizi nasıl mutlu ettiğini göreceksiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder